Egitmenler

 Duyurular

  

HAMİLE Pilates


HAMİLE PİLATESi - HAMİLE YOGASI - HAMİLE EGZERSİZLERİ

Hamileliğin ilk 3 ayında, eğer öncesinde egzersiz geçmişiniz yok ise, yeni bir egzersiz programına başlanması tavsiye edilmez. Hamileliğin 4cü ay ve sonrası yapılan Pilates ve Yoganın ise pek çok faydası vardır.

Hamilelikte Pilates ve Yoganın Faydaları
1. Sağlıklı bir omurga kazandırır,
2. Sırt ağrılarını azaltır,
3. Kas gücünü ve dayanıklılığını geliştirir,
4. Hamilelik süresince egzersiz yapılmasını sağlar,
5. Normal doğuma hazırlar,
6. Uykuyu düzenler,
7. Kiloyu dengeler,
8. Hamilelik süresince bedeninizde oluşan değişimlere hazırlıklı olmanızı sağlar,
9. Hamilelik sonrası bedeninizin çabuk toparlanmasına sağlıklı bir zemin hazırlar.

Hamilelikte Yapılan Pilates Egzersizleri;
-Yastıklar ve eklenen yardımcı desteklerle yapılır.
-Pilates Minder ve Pilates Reformer makinesi egzersizleri iç içedir.
-Yorulmadan, fazla terlemeden ve kalbi yormadan devam eden 40 dk’lık egzersizler bütünüdür.
-Bedenin her bölgesini eşit şekilde çalıştırır ve vücut ağırlığının bedene dengeli yayılmasını sağlar.

Bedensel farkındalığın giderek arttığı çalışmalarda, bebekle ve bedeniyle uyum içine giren anne sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye hazırlanır.
Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates
Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates
Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates
Ayfer Yoga Pilates Ayfer Yoga Pilates


HAMİLE PİLATESİ ve YOGASI

Hamilelik döneminde anne adayı, fizyolojik ve hormonal değişimlerin etkisi ile psikolojik farklılıklar yaşar. Yaşanan fiziksel değişimlerin başında kilo alımı ve vücut şişlikleri gelir. Gebeliğin ilerleyen aylarında fetüsün büyümesini takiben, anne adayının vücut duruşunda değişimler meydana gelmeye başlar. Fetüs büyüdükçe karın kasları gerilir, pelvis bükülür ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bedenin duruşu ve yürüyüşü değişir. Hamilelik döneminde kadınları etkileyen diğer bir değişiklik hormonlarla ilgilidir. Gebelik dönemlerinde progesteron ve östrojen hormonlarının düzeyleri yükseldiğinden, anne adaylarının psikolojileri hamilelikte çok daha duyarlı hale gelir.

Vücutta yaşanan tüm bu fiziksel ve duygusal değişimler ile annenin kendisine özen gösterme gerekliliği, hamilelikte sporun önemini bir kere daha bizlere hatırlatır. Erken doğum ve düşük tehlikesi bulunan riskli hamilelikler dışında, doktorun farklı bir uyarısı olmadıkça hamilelik döneminde spor yapmak gebelik sürecini kolaylaştırır. Gebelik döneminde yapılacak spor türüne, anne adayının sağlık durumuna göre doktorla birlikte karar verilir. Hamileliğin kaçıncı ayında olunduğu ve gebeliğin gelişimine göre hamilelik için uygun spor türleri belirlenir.
Hamilelik döneminde hangi sporun seçileceği önemli bir konudur. Hızlı tempoda koşu, tenis, dövüş sporları, ağırlık çalışmaları gibi vücudu zorlayıcı sporlar bu dönemde önerilmez. Buna karşın yürüyüş, yüzme ve pilates hamilelik dönemi için en yararlı egzersiz türlerinin başında gelir. Hamilelik döneminde düzenli egzersiz yapılması hem gebeliğin rahat geçmesine, hem de doğum anına ve sonrasına yardımcı olur.
Aklımızda tutmamız gereken hamileliğin hareketsizlik anlamına gelmediğidir. Doktor uyarısı olmadıkça hamilelik döneminde yapılan düzenli fiziksel aktivite kasların gücünü yitirmesine engel olur, nefesi kontrol eder, sırt ve bel ağrılarından korur, uyku düzenini sağlar ve fazla kilo alımını engeller.

Pilates ve Yoga, hamilelik dönemi için oluşturulmuş özel egzersizler sunar. “Hamile pilatesi ve yogası” adı altında geçen bu hareketler, hamileliğin aylarına uygun olarak oluşturulur. Hamilelikte pilates ve yoga yapmak, bel ve sırt ağrıları şikâyetlerine iyi gelir. Aynı zamanda özel nefes egzersizleri sayesinde doğum sancıları çok daha rahat atlatılır. Özellikle normal doğum düşünen hamileler için pilates, vücudun her bölgesini zorlamadan çalıştırması nedeniyle son derece faydalıdır. Hamilelikte pilates ve yoga yapan anne adayları, doğum anındaki kasılma ve sancıları çok daha rahat atlatarak doğumu gerçekleştirebilir.
Anne adayı hamilelik öncesi düzenli egzersiz yapmamış olsa da, bu gecikildiği anlamına gelmez. Her hafta düzenli yapılan egzersizler ile doğuma kadar vücut hazır hale gelebilir. Hamile pilatesi için özel oluşturulan hareketler ile kısa sürede kaslar toparlanmaya ve nefes düzene girmeye başlar. Hamilelikte pilatesve yoga yapılmasının kadınlar için en güzel yanlarından biri kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olmasıdır. Özellikle yağ birikiminin önüne geçmek için hamile pilatesi oldukça etkilidir.

Hamile pilatesi ve yogası bebeğin sağlığı açısından da önemlidir. Özel egzersizler ile dolaşım ve nefes sistemi düzene girer. Böylelikle annenin vücudundaki oksijen miktarı artar. Oksijen ve kanın vücuttaki düzenli dolaşımı, bebeğin de anneden aldığı besini ve oksijenin kalitesini arttırır. Hamileler için pilates ve yoga, gebelik sırasında olduğu kadar, gebelik sonrası dönem için de oldukça yararlıdır. Spor yapan kadınlar, doğumdan sonra çok daha hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönecek güce sahip olurlar. Hareketler vücutta sarkmaların ve fazla yağ birikiminin, şekil bozukluklarının önüne geçmeye yardımcı olur. Ayrıca kaslar güçlerini yitirmediklerinden, doğumdan belli bir süre geçtikten sonra yeniden egzersizlere başlandığında, vücudun eski haline dönmesi kolaylaşır. Tüm kas gruplarını çalıştırdığından vücut sıkılığını yitirmez.

Hamilelikte pilates ve yoga tüm bu fiziksel faydalarının yanında, meydana gelen hormonel değişimler sonucu psikoloji açısından da olumludur. Vücutta yaşanan rahatlama ve sporun hormonları düzenleyici etkisi ile anne adayı kendisini çok daha iyi hisseder. Böylelikle hamilelik döneminde ortaya çıkabilecek bunalımlara karşı etkilidir. Diğer yandan, vücudun esnekliğini ve sıkılığını koruduğundan kadının doğum sonrası hayatına döndüğünde yaşayabileceği sıkıntıları azaltır. Annenin doğum sonrasında vücuduyla ilgili probleminin olmaması, kendine olan güveninin sarsılmamasını sağlar. Kilo şikâyetleri ile birlikte gelebilecek psikolojik gerginliklerin önlenmesine yardımcı olur. Kadınının hamilelik sonrasında cinsel yaşamına daha rahat devam etmesinde sporun rolü büyüktür.

Feryoga& Pilates, birebir ister az sayıda katılımcıdan oluşan gruplarla birlikte hamileler için pilates dersleri verir. Eğitmen ile birebir çalışıldığından, anne adayının her hareketinde yanında olunur ve egzersizlerin sorunsuz yapılması sağlanır. Ayrıca az sayıda katılımcı ile çalışıldığından hamilelik döneminde daha da önemli hale gelen hijyen, mekanın havalandırması gibi konularda sorun yaşanmaz. Yararlanılan Kaynak: Giorla, Richard. (2008). Raise The Barre. Harper Collins e-books.