Egitmenler

 Duyurular

  

Pilates


Kasları güçlendirmek,esnekliği ve genel sıhhati arttırmak maksadıyla Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Egzersizler minder üzerinde veya özel tasarlanmış ekipman ve makinelerle yapılır. Pilates beden ve zihni birleştiren tüm vücudu çalıştıran egzersizler üzerinde yoğunlaşır. Her egzersizde nefes, düzgün duruş ve etkili hareket kalıplarına dikkat edilir. Pilatesin Tarihçesi

Pilates, Joseph Hubertus Pilates tarafından ortaya çıkartılmıştır. Uzun yıllar Yoga ve Zen meditasyonuyla ilgilenmiş olan Pilates, I.Dünya Savaşı'nda İngiltere'yi turlarken, gözaltına alınmış ve bir mülteci kampına yerleştirilmiştir. Orada kamp arkadaşlarına günlük idmanlar yaptırırken kamp komutanlarının dikkatini çeken Pilates, Man Adası'ndaki hastanede 30 hastadan sorumlu bir hastabakıcı olarak işe başlatılarak her gün hastalara egzersiz yaptırmıştır. 30 hastaya tek başına egzersiz yaptırmak çok yorucu olduğu için Pilates, hastaların somyalarına yaylar, makaralar ve kablolar yerleştirerek ilk Cadillac makinaların adımını atmıştır.

Pilates Metodunun Temel Prensipleri

1- NEFES: Zihin ve beden arasındaki esas bağdır. Ne yaptığımızın farkında olmak ve dokular arasındaki oksijen akışını ve ciğerlerimizin kapasitesini geliştirmek için pilateste nefes, her hareketin içine dahil edilmiştir.
2- ODAKLANMA: Dikkatsizce 20 tekrar yapmaktansa kusursuz bir şekilde 5 tekrar yapmak daha faydalıdır. Yapılan işe odaklanıp işin kontrolünü ele almak en etkili ve sağlıklı çalışma ile sonuçlanacaktır.
3- KONTROL: Egzersiz süresince düzgün duruşu ve hareketi kavramak, kontrolü elde tutmayı sağlar.
4- MERKEZLEME: Pilateste tüm hareketler merkezden dışarıya doğru yapılır. Bu tarz egzersizin en önemli özelliği; kuvvetli, sabit ve esnek bir merkez yaratmaktır.
5- DENGELİ KAS GELİŞİMİ: Tüm kasları dengeli ve doğru şekilde geliştirerek, düzgün duruş ve davranış yeteneği oluşturur.

Mat Pilates

Merkezimizde grup egzersizlerimiz 14 kişilik sınıflarımızdan oluşmuştur. Uzman eğitmenler tarafından birebir vücut yağ, kas, su analizleriniz yapılmakta ve yeni bir kavram olan Fitness Koçluğu ile kişisel disiplin oluşturmanıza yardımcı olunmaktadır.

Derslerde birçok yardımcı Pilates malzemesinden faydalanılmaktadır. Bunlar; pilates topu, elastik bant, pilates çemberi, sağlık topu ve dumbell’dan oluşmaktadır. Keyifli, kaliteli ve eğlenceli grup derslerimize bir gün misafir olarak katılabilir, himalaya tuz lambaları ve kristal kuvars taşlarla donatılmış stüdyomuzun muhteşem enerjisine sizde tanık olabilirsiniz.

Pilates, özünde, bedeni dengeli bir biçimde esnetmek ve güçlendirmek amacı taşımaktadır. Duruş, esneklik ve kas kontrolü Pilates'in temelinde yer alır ve yaklaşımlar farklı olsa da hepsi bu amaçlara ulaşmayı hedefler.

Pilates ile birkaç hafta içerisinde içinizdeki gücü hissedebilir, daha enerjik, daha dik durabilir ve esnekliğinizi arttırabilirsiniz. Süregelen kronik ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Pilates yöntemi ile fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönlerimiz arasında bir dengenin sağlanmasıyla gerçekleştirilebilecek bir yaşam tarzınız oluşur. Yenilenmiş düşünce ve hareket tarzı, gerginlik azaltma, duruşunuza zerafet kazandırma, canlılık ve yaşamdan daha çok keyif alma yolunda atılan ilk adımdır.